Размишљања будућности и технократији

Управо прочитах чланак [1] који говори да ће за коју деценију бити могуће аутоматски преузети знање са интернета. Неколико реченица ниже кажу да "нећемо морати ништа да памтимо".



Када такве вијести провучем кроз филтере Хакслијевог Врлог новог свијета, Матрикса, сјећања на концентрационе логоре НДХ или Њемачке, те на милионске жртве НАТО бомбардовања диљем свијета, не могу а да поново не потврдим дистопијски поглед на свијет.

У овом чланку се помиње Е. Масков (оснивач Тесле) пројекат Неуралинк [2] који се изгледа бави како кажу "бежичним повезивањем мозга и компјутера". Нисам сигуран јел то само "Sales Pitch" овог тзв. иноватора или је стварно направљен помак у том смијеру, али треба критички промишљати на ту тему.

У другом везаном чланку [2] су објавили интервју са човјеком кога називају футуристом Ray Kurzweil-ом. Он тобоже сагледава лоше стране технолошког напретка и упоређује их са добрим. Неке добре стране су, по њему, продужени животни вијек и успјешна борба против болести, а лоше стране су ризик од злоупотребе од стране терориста. Често чујемо такав наратив из Пентагона и других центара.

Ја бих га питао шта је са милионским жртвама 1. и 2. св. рата чија је бројност условљења технолошким напретком? Шта је са милионским жртвама НАТО бомбардовања укључујући непосредне жртве зрачења од бомбардовања са осиромашеним уранијуом? Шта је са жртвама y рудницима и вјештачки одржаваним ратовима диљем свијета од профита из тих рудника [3] ? На крају крајева, шта је са еколошким катастрофама које су условљење "развојем" и потребама за ресурсима за технолошке иновације?

Како било да било, није проблем у технологији већ у злоупотреби исте, али не тзв. терориста него од стране влада. Да би ово сагледали на емпиријским основама потребно је да укључимо памћење, што њима није интерес као што смо видјели у првом пасусу овог текста. Ако га пак укључимо у минималној мјери, присјетићемо се да су најбројнија злодјела која су се дешавала у историји покретана управо од стране тоталитарних власти, а не неке групице терориста. 

Узгред, оно што је занимљиво је да сви они који успостављају тоталитаризам, правдају то напретком човјечанства, лијечењу, борби против сиромаштва, тероризма, аутократије и сличним јефтиним маркетиншким фразама. 

Шта можемо учинити?

Бјежање у села и борба против технологије нам неће пуно помоћи на дуге стазе. Ја видим примарно рјешење на два фронта:

  • културном: у смислу оплемењавања и духовног уздизања народа, а затим и 
  • политичко-државном: у смислу ослобађања власти од лоших људи тј. криминалних група/тајкуна којима је профит ултимативно мјерило вриједности

Г.П.

[1] https://interestingengineering.com/google-brain-implants-could-make-learning-obsolete-in-20-years-says-ai-expert 

[2] https://interestingengineering.com/neuralink-how-the-human-brain-will-download-directly-from-a-computer

[3] https://www.theguardian.com/sustainable-business/blog/congo-child-labour-mobile-minerals

Коментари

Популарни постови са овог блога

5. мај - Свети Свештеномученик Платон Бањалучки

Владета Јеротић о нарцизму

Прича о два човека и зиду